Haberler

Projelerimiz ve Haberlerimiz

Kaynak Sektörü Genel Bakış

İmalat sektöründe her zaman küçük parçalardan büyükleri elde edilir, yani bir tümevarım mevcuttur. Bu nedenle bu küçük parçaların gerekli standartlarda birleştirilmesi imalat için oldukça önemlidir. Birçok farklı malzeme için birçok farklı farklı birleştirme seçeneği vardır. Kaynak işlemi genel olarak ise iki malzemeyi ısı ile birleştirmeye veya tahrip edilmiş bir bölgeyi doldurmaya denir. Ancak bu genel tanım kadar basit değildir kaynak. Kaynakta henüz otomatik olarak en doğrusunu her seferinde verecek bir sistem geliştirilmemiştir. Bu yüzden birçok farklı kaynak çeşidi vardır. Bu konuda her geçen gün yeni denemeler yapılmaktadır. Bu nedenler sebebiyle kaynak işleminin kalitesi büyük oranda kaynağı yapan kişinin becerisine bağlıdır. Kaynak yapan kişinin becerisinin yanında; kaynak hızı, malzeme ve dolgu cinsi, kullanılan yöntem ve çevre şartları da kaynak kalitesine etki eden faktörlerdir.

 


Kaynak yapılacak malzemenin, kaynağa elverişli olması gerekir. Her madde kaynağa elverişli değildir. Karbon seviyesi düşük olan malzemeler kaynağa daha elverişlidir. Bu karbon düşüklüğü göstermek için karbon eşdeğeri ifadesi kullanılır. Karbon eşdeğeri 0.35’den düşük olan maddeler karon seviyesi açısından kaynak için elverişli iken, 0.55’den büyük olan malzemeler değildir. Karbon seviyesinin yanında, kaynatılacak malzemenin dayanımı da oldukça önemli yer tutar. Eletrod mukavemeti, kaynatılacak malzemelerden düşük olmamalıdır. Yani St 35 ve St 70 değerlerinde iki malzemeyi kaynatacak isek, kullanılacak elektrod en az St 70 değerine sahip olmalıdır.


Kaynak yaparken kesinlikle kaynak gözlüğü kullanılmalıdır. Kaynak işleminde yüksek ısıl değerler kullanıldığı için, çıplak gözle bakılınca göze zarar verebilir. Bunun yanında bu ısıl işlemde çıkacak zehirli gazla iççin de kaynak maskesi kullanılmalıdır. Diğer iş güvenliği kurallarına da dikkat edilmelidir. Kaynak işlerinde punto, direnç, sürtünme gibi çeşitler olmakla birlikte genel olarak elektrik/ark, Mig/Mag ve Tig olarak üçe ayrılır. Piyasada ise Mig/Mag gaz altı kaynak olarak bilinirken, Tig ise argon kaynak olarak bilinir.

Sultan Orhan Mah. 1185/2 Gebze / Kocaeli Tel: 0262 643 77 99 (pbx) - 0216 307 88 66 info@ alkanlarlazer.com.tr