Haberler

Projelerimiz ve Haberlerimiz

Bilgisayarlı Lazer Kesim

Lazer kesim özellikle bilgisayarın imalat sektörüne girmesi ile büyük önem kazanmıştır. Peki burada kullanılan lazer nasıl üretilir? Lazer özel bir gaz karışımına elektrik verilmesi ile oluşur. Bu gaz karışımında karbondioksit, helyum ve azot bulunur. Bu karışım iki tarafından elektik verilen bir tüpün içindedir. Bu tüpte oluşan lazer, bir ışın olduğu için, aynalar vasıtası ile iletilir. Bu lazer son olarak kesici uca kadar iletilir. Burada da kesme işlemi yapılır. Bakıldığında lazer kesim oldukça teknolojik bir metoda sahiptir. Bu nedenle giderek daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni ise imalat sektöründe istenilen kalitenin giderek artmasıdır.


Lazer kesim, imalattaki kaliteyi arttırmaktadır. Bu kaliteyi arttırmasının ilk nedeni otomatik bir imalat yapmasıdır. Bu nedenle ortadan insana dair hata payı kalkmaktadır. Bir diğer fayda ise istenilen kalitenin sürekli olarak yakalanabilmesidir. Böylece sürekli olarak aynı ürünler elde edilebilir. Ayrıca bilgisayarda çizilen şekillerin birebir aynısını elde etmekte mümkündür, bu da çok büyük bir avantajdır. Bunun yanında eski imalat yöntemlerinde sürekli olarak aynı kalitede imalat yapılamazdı ve çok hassas imalatlar yapılamazdı. Ayrıca her imal edilen şekil için en az bir kalıp hazırlanması gerekirdi. Bu yönlerden bakıldığında lazer kesim oldukça avantajlıdır.
CAM diye geçen bilgisayar destekli imalat yöntemi vardır. Bu da CAD denen bilgisayar destekli tasarım temeline dayanır. Bu CAM için kullanılan en yaygın tezgah türü cnc türüdür. Yaygın olarak kullanılan AutoCAD yazılımda bir parça tasarımınız var, bunu imalata hazır hale getirmeniz için ilk olarak dosyada tek katman bırakmalısınız. Daha sonra dxf şeklinde kayıt etmelisiniz. Bundan sonra da lazer kesim tezgahının programını açmalı ve bu dxf dosyasını geo dosyasına dönüştürmelisiniz. Tezgahın programında yerleşim ve sayı gibi birkaç parametreyi daha belirledikten sonra lazer kesim işlemine hazır hale gelmiş olursunuz. Gerisini ise tezgah otomatik olarak gerçekleştirir.

Sultan Orhan Mah. 1185/2 Gebze / Kocaeli Tel: 0262 643 77 99 (pbx) - 0216 307 88 66 info@ alkanlarlazer.com.tr