Haberler

Projelerimiz ve Haberlerimiz

Abkant Büküm İşlemleri

Büküm işlemi imalat sektöründe oldukça zorlu bir işlemdir. Abkant büküm tezgahları büküm işlemleri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bilgisayarın hayatımıza girmesi ile birlikte, sanayi de bilgisayar çağına ayak uydurmaya başlamıştır. Büküm işleminin zorluğu, bilgisayarın kolaylaştırıcı gücü ile dengelenmeye çalışılmaktadır. Büküm neden zordur diye sorabilirsiniz. Abkant büküm insan eli ile yapılıyorsa, büküm yapılacak malzemeye göre üst çenenin iniş hızı ayarlanmalıdır. Bu hız ayarını insan eli ile yapmak da pek mümkün değildir. Bunun yanında art arda büküm işlemi de insan eli yapılması hayli zor olan işlemlerdendir. Malzemenin büküm için gerekli ölçülerde dayatılması da insan eli ile bir hayli zaman alır.

 


Bunların yanında cnc abkant büküm tezgahları oldukça kolaylık sağlar. Yukarıda belirttiğimiz hız ayarı, dayatılma ölçüleri ve ardışık işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilir cnc ile. Tüm bu faydaların yanında kontrol ünitesine bükülecek malzemenin cinsi girildikten sonra bükme açıları için gerekli strok ve kalıpların parçaya uyumu, bükme sırası ve arka dayama pozisyonları otomatik verilir. Cnc abkant büküm tezgahları büküm işlemini izlemeyi de sağlar. Bu izleme çıplak gözle olana göre daha avantajlıdır. Bu izleme bükme esnasında herhangi bir çarpmanın olup olmamasını kontrol eder. Cnc abkant büküm tezgahının programı aynı zamanda dışardan dosya alma ve verme, eski dosyayı geri çağırma gibi olaylara olanak sağlar.


Abkant büküm yapılırken, tezgahın programına kalıp numaraları, sac kalınlığı, malzeme cinsi, bükülecek parça sayısı, büküm ölçüleri gibi parametreler girilmelidir. Büküm işlemi yapılırken, bükülecek malzeme ortalanmalıdır. Malzemenin arkaya dayandığından emin olunmalıdır, yoksa malzeme hareket eder ve istenilen kalitede bükme yapılamaz. Kısa parçalar bükülürken, başparmak ile destelemek daha uygundur. Parçaları almak için el içeri sokulmamalıdır, yan taraftan dolaşmak daha sağlıklıdır. Abkant büküm firmaları ile iletişime geçerek, bu konuda daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

Sultan Orhan Mah. 1185/2 Gebze / Kocaeli Tel: 0262 643 77 99 (pbx) - 0216 307 88 66 info@ alkanlarlazer.com.tr