Haberler

Projelerimiz ve Haberlerimiz

Kaynak Sektörü Genel Bakış

İmalat sektöründe her zaman küçük parçalardan büyükleri elde edilir, yani bir tümevarım mevcuttur. Bu nedenle bu küçük parçaların gerekli standartlarda birleştirilmesi imalat için oldukça önemlidir. Birçok farklı malzeme için birçok farklı farklı birleştirme seçeneği vardır. Kaynak işlemi genel olarak ise iki malzemeyi ısı ile birleştirmeye veya tahrip edilmiş bir bölgeyi doldurmaya denir. Ancak bu genel tanım kadar basit değildir kaynak. Kaynakta henüz otomatik olarak en doğrusunu her seferinde verecek bir sistem geliştirilmemiştir. Bu yüzden birçok farklı kaynak çeşidi vardır. Bu konuda her geçen gün yeni denemeler yapılmaktadır. Bu nedenler sebebiyle kaynak işleminin kalitesi büyük oranda kaynağı yapan kişinin becerisine bağlıdır. Kaynak yapan kişinin becerisinin yanında; kaynak hızı, malzeme ve dolgu cinsi, kullanılan yöntem ve çevre şartları da kaynak kalitesine etki eden faktörlerdir.

Bilgisayarlı Lazer Kesim

Lazer kesim özellikle bilgisayarın imalat sektörüne girmesi ile büyük önem kazanmıştır. Peki burada kullanılan lazer nasıl üretilir? Lazer özel bir gaz karışımına elektrik verilmesi ile oluşur. Bu gaz karışımında karbondioksit, helyum ve azot bulunur. Bu karışım iki tarafından elektik verilen bir tüpün içindedir. Bu tüpte oluşan lazer, bir ışın olduğu için, aynalar vasıtası ile iletilir. Bu lazer son olarak kesici uca kadar iletilir. Burada da kesme işlemi yapılır. Bakıldığında lazer kesim oldukça teknolojik bir metoda sahiptir. Bu nedenle giderek daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni ise imalat sektöründe istenilen kalitenin giderek artmasıdır.

Kaynak İşleri

Kaynak , tanım olarak iki malzemenin birleştirilmesi veya tahribatlı bölgenin doldurulması anlamına gelebilir. Ancak kaynak işleri günümüzde bir hayli fazla çeşide ulaşmıştır ve kolay bir iş değildir. Kaynak işlerinde şu anlık otomatik bir düzene geçilememiştir, bu nedenle kaynak işinin iyi olması büyük oranda ustalığa bakmaktadır. Bu nedenle halen yeni yeni kaynak türleri denenmektedir. Yapılan kaynak işinin kalitesi kaynak hızı, malzeme cins, dolgu malzemesi cinsi, hava şartları gibi birçok parametreye bağlı olarak değişebilir. Bu parametrelerin yanında, kaynak işleri geri dönüşü olmayan işlerdir. Yanlış kaynak yapılan bölge kesilip atılır.

Abkant Büküm İşlemleri

Büküm işlemi imalat sektöründe oldukça zorlu bir işlemdir. Abkant büküm tezgahları büküm işlemleri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bilgisayarın hayatımıza girmesi ile birlikte, sanayi de bilgisayar çağına ayak uydurmaya başlamıştır. Büküm işleminin zorluğu, bilgisayarın kolaylaştırıcı gücü ile dengelenmeye çalışılmaktadır. Büküm neden zordur diye sorabilirsiniz. Abkant büküm insan eli ile yapılıyorsa, büküm yapılacak malzemeye göre üst çenenin iniş hızı ayarlanmalıdır. Bu hız ayarını insan eli ile yapmak da pek mümkün değildir. Bunun yanında art arda büküm işlemi de insan eli yapılması hayli zor olan işlemlerdendir. Malzemenin büküm için gerekli ölçülerde dayatılması da insan eli ile bir hayli zaman alır.

Sultan Orhan Mah. 1185/2 Gebze / Kocaeli Tel: 0262 643 77 99 (pbx) - 0216 307 88 66 info@ alkanlarlazer.com.tr